Obračun 12. kroga

(Vir: Liverpool Daily)

Kje sploh začeti? Za nami je fenomenalen krog z desetimi odličnimi ali sedmimi supersoničnimi tekmami – če ne po tempu, pa po golih, med katerimi je bilo tudi nekaj takih, ki so v minulih 48 urah postali youtubeovske klasike! Arsenal ostaja prvi, Manchester United je 7., Fulham je predpredzadnji in tako naprej oziroma “glej spodaj”!

Najboljša tekma sezone do sedaj je bil Merseyside derbi na Goodisonu – Everton vs. Liverpool 3:3. Če kdorkoli te tekme ni gledal – kaj storiti? Mogoče Sport Klub TV nagovorimo, da naj prav to tekmo na svoj spored spravi v 100-kratno ponovitveno shemo 😉 To si dramatični obračun nedvomno zasluži. Ali drugače. Bilo je tako kot v poznem jesenskem popoldnevu po šoli. Kot da se je igralo 4 na 4, malodane. Če ti napadaš mene, bom jaz tebe. Vezna vrsta v klasičnem pleteničarskem smislu ni obstajala. Niti pri modrih niti pri rdečih. Prenos žoge od ene do druge lunce in nazaj je bil podoben video-pospešitvam gibanja lokomotive, gledalci na tribunah so imeli vratove in lastna vidna polja, najbrž, na ležajih kot ga zahteva spremljanje teniškega dvoboja.
Mirallas bi moral zaradi prekrška nad Suarezom z rdečim kartonom pod prho že v prvem delu srečanja. Ljubezen med Belgijcem in Urugvajcem je vzplamtela že na 220. derbiju. Tedaj je Suarez kresnil Mirallasa. Kaj naj bi torej drugega kot krasno brco s kramponi po Suarezovi kolenski tetivi prinesel 221. obračun med sosedoma iz Liverpoola? Mirallas je zaradi Suarezove brce lani oktobra počival 6 tednov. Maščevanje je sladko. Sladko bo najbrž – še kako upravičeno – Mirallas rdeči karton prejel po sestanku sodniškega kolegija. Na isti tekmi je bil sporen tudi skok in skoraj sprožen Gerrardov komolec v smeri Barryjeve glave.
Dva je zabil Lukaku, Suarez enega, s prostega strela. Golmanska splošna: Mignolet je bil bolj zaposlen kot Howard. Gerrard je – zaradi peklenskega tempa – namesto na sredini nekolikanj zadaj napadal pretežno kar na desnem krilu! Zablestel je mladi Španec Deulofeu, ki je v 50. minuti zamenjal poškodovanega Bainesa. Deulofeu je k Evertonu posojen iz Barcelone. Joe Allen je ob svojem prvem letošnjem nastopu v prvi postavi zgrešil, kar bi zadele še stare mame. No, skoraj. Izgledalo je že tako. Sturridge je z glavo na končnih 3:3 izenačil v 89.

V nedeljo je razočaral Manchester United. Trener prvakov Moyes je po tekmi povedal, da je zadovoljen le s piko. V izdihljajih tekme je Korejec Kim izenačil na končnih 2:2. Kapetan ManUniteda Evra je po tekmi povedal, da spoštuje Cardiff, toda “mi smo Manchester United in z gostovanj, kot je bilo to v Cardiffu moramo vselej odnesti 3 cele točke!”. Zakaj je Moyes tako skromen? Njegov United je igral slabo. Cleverley in Fellaini sta bila kot malo zmedena. Rooney bi bil zaradi ciničnega prekrška nad Mutchem lahko celo izključen. Mendel bi za klofuto Fellainiju prav tako lahko prejel izpisnico. Prelepo priložnost je za zmago v zadnjem napadu zapravil Rooney. To pa res. Namesto, da bi jo frcnil v mrežo, se mu je povsem ponesrečila kratka podaja do Welbecka.

Chelsea je v gosteh brutalno polomil West Ham. Bilo je 0:3. Mourinhu se je smejalo. Dva gola, enega iz enajstmetrovke, je dodal Lampard. Ta je svojemu nekdanjemu klubu v vseh treh poslednjih obračunih dal gol. Skupaj je Lampard West Hamu v zadnjih 12 letih zabil že 7 kosov. Joe Cole, nekdaj pri Chelseaju, je bil tako slab, da ga je Sam Allardyce zamenjal že v 40. minuti. West Ham je v soboto popoldne na gol Chelseaja streljal le enkrat.

Kaj se je zgodilo Tottenhamu na Etihadu? Pokleknili so 6-krat! Groza! Taktični načrt Spursov se je razblinil že po minuti in pol, ko je po napaki Llorisa zabil Navas. Navas je končni izid postavil v 90. minuti. Enega za City je dodal Negredo in dva Kun Agüero. Spursi so bili v napadu bledi. V obrambi pa počasni. V slabi formi je skiper Michael Dawson. Spursi sicer posamezno dobro držijo žogo, tudi podajajo si jo ok. Res? Načeloma že. Posest žoge 47:53, koti 4:7. Toda zdi se, kot da se igralci nekako ne razumejo dobro, ali pa se ne gledajo dovolj pozorno. Streli na gol 10:5. Lani je vse te pomankljivosti nato na stranski tir potisnil Bale, ki je s potezo, prodorom, mega-strelom rešil tekmo. Bolje, reševal tekme ter nosil po tri in tri in tri točke. Soldado zna – pretežno – zadevati iz položajev v kazenskem prostoru. Tja Tottenhamova okrepitev uporabnih žog pač (še ne) dobiva. Naj André Villas-Boas že malo ukrepa! Manchester City zna biti strupen. Do sedaj je 4 ekipe, ki so med prvimi 9-imi na tabeli, v neposrednih obračunih praktično prerešetal (ManUnited, Everton, Newcastle in zdaj še Tottenham).

Newcastle je igral spet malo bolj tako-tako. Vseeno je bil Norwich prešibak nasprotnik. Dva gola so Srake zabile od blizu, pravzaprav s pocarskima potiskoma žoge čez črto. Norwich se je z zadetkom Fera vrnil, a je bilo nato do konca le še 10 minut. Premalo. Itak ne bi šlo. Ta se mi zdi lepa: od 17-ih golov Newcastle v tem prvenstvu, so jih 16 dosegli Francozi. To pomeni, da je več francoskih golov dosegel le Lyon, to pomeni Olympique Lyonnais, ki seveda nastopa v Ligue 1!

Swansea je – za nekatere 🙂 – pričakovano z 1:2 v Londonu premagal Fulham. Martin Jol je na preizkušnji. Saj je bil že pred tednom, zato je dobil pomoč v osebi z imenom René Meulensteen. Ta je bil poprej desna roka siru Alexu Fergusonu. Rene ni prinesel takojšnjih izboljšav ali napredka v igri Fulhama. Swansea je bil tokrat prepričljiv, zelo prepričljiv.

Stoke je z 2:0 dobil Sunderland. To je bila šele tretja zmaga za ekipo Mark Hughesa. Wes Brown je prejel rdeči karton že v 37. minuti. Podivjano je štartal na žogo in medtem malenkost oplazil Adama. V glavnem pa odlično izbil – kaj že? – žogo, žogo, prijatelji moji. Gus Poyet, trener gostov, je ob kazni za Browna ponorel. Upravičeno. Wes Brown mogoče ne bo kaznovan s prepovodjo nastopanja zaradi tega rdečega. Post-match preklic izključitve! Nekaj takega.

giroudboruc

(vir: Independent)

Southampton je na Emirates igral ok. Toda Arsenal je bil tehnično premočen. Artur Boruc si ga je dal kar sam? No, prvi gol (tudi drugega iz enajstmetrovke) je dosegel Giroud. Poljak Boruc je Francoza želel trikrat virtuozno predriblati. Nič mu ni uspelo. Razen tega, da se je ulegel po tem, ko mu je Giroud naposled žogo izbil in jo popeljal pred prazen gol, od koder Francoz seveda ni zgrešil mreže.

In Crystal Palace. Z desetimi v polju so šli na tujem premagati Hull! Sploh potrebujejo novega trenerja? Res potrebujejo Tonyja Pulisa? Ustoličen je bil že danes.

Aston Villa je po zaostanku z 2:0 pri mestnih tekmecih West Bromwichu uspela iztržiti remi – 2:2. Domačini so z dvema vrhunskima individualnima akcijama Irca Shanea Longa povedli že v prvi četrtini tekme. Kaj so počeli v drugem delu – lenarili na sredini. Aston Villa pa navita do konca. Lepa ponedeljkova tekma je bila. In krasen 12. krog!