Obračun 14.kroga: Vardy potrjen rekorder, ManCity pa spet prvi

V 14.krogu se je igralo po vetru in zgodilo se je marsikaj: Manchester City se je znova povzpel najvišje, kajti njegova kompanjona z zgordnje lestvične etaže sta med seboj remizirala, v Bournemouthu je bila odigrana ena najboljših tekme sezone, na White Hart Laneu pač zaprt, a taktično zanimiv londonski derbi, Arsenal pa je november sklenil z novimi poškodbami in brez ligaške zmage.

Derbi kroga je bil odigran v Leicesteru, kjer so domačini na čelu z Jamiejem Vardyjem pričakali Manchester United. Do tedaj vodilni dvojec je ponudil srednje dobro nogometno predstavo. Domačini so povedli, stelec je bil znan že vnaprej 😉 , gostje pa srečno izenačili tik pred odmorom. Do konca obračuna se nobeno moštvo ni več upalo kaj dosti, Manchester United pa tako ali tako še kar naprej menca pri prenosu igre v napad, še bolj pa pri vtekavanjih in brihtnih kratko-podajnih manevrih, ko se naj bi že resno pribljiževal nasprotnikovemu golu. Wayne Rooney in njegova zamenjava Memphis Depay ter Anthony Martial sta igrala vsak na svojem planetu, tako da je bil pri gostih spet najboljši Chris Smalling. To je bila sicer 11 medsebojna tekma trenerskih veteranov Ranierija in Van Gaala.

Manchester City je dokaj rutinsko odpravil Southampton. Gostje so se v tekmo vrnili z golom Irca Shanea Longa takoj po odmoru, vseeno pa jih je skozi celotno srečanje parala naveza Sterling-DeBruyne. Vsak od njiju je blaznel na svojem krilu, tam na sredini pa sta sta si obe urni krili tudi nekajkrat vrhunsko prekrižali poti, kar je Southampton hudo medlo in obenem utrujalo.

Newcastle je prvi prišel v vodstvo na Selhurst Parku, toda Crystal Palace je skozi tekmo svojemu vse bolj naglo razpadajočemu nasprotniku nasul petardo. Prvo v zgodovini kluba v Premier ligi sploh. Na tej tekmi je brezhibn deloval krilni par Bolasie-Zaha. Tudi ta dva sta za zabavo raztegovala gostujočo obrambo, če ne prav enako poletno prodirala v njeno jedro.

bournemouth

Zakaj je Everton zapravil vodstvo z 0:2, in to šele v 80.minuti, še zdaj ni jasno. Mogoče je temu krivo tudi abnormalno soliranje Gerrarda Deulofeuja, ki je nekajkrat žoge zapravljal že tako nepotrebno, kot se to dogaja v primerih, ko se komu iz ekipe v boju proti občutno slabšemu nasprotniku že kar malo fučka. In potem, kaj pa drugega: tedaj so se domačini končno le prikradli do dveh priložnosti, oz. ene priložnosti in enega mega lepega zadetka. 90.minuti je bilo že 2:2. Dobre 4 minute zatem je Ross Barkley goste spet povedel v vodstvo. Navijači Evertona so v deliriju preskočili planke in se s svojimi idoli veselili ob out liniji. Ko so se strasti umirile, je šla žoga spet s sredine. Sodnik Kevin Friend je počakal do konca akcije in tiste pol minute preostanka podaljška tekme raztegnil na 40 sekund. In ob koncu zadnje-zadnje domače akcije je spet padel gol – 3:3. Na tej shizo tekmi je bil viden tudi gol sezone – z desne strani ga je s kakih 22 metrov – tedaj za 1:2 – zaflajštral Adam Smith. Vratar Tim Howard je le pogledal, premakniti pa se ni imel časa. Žoga se je od daljše vratnice čisto pod prečnikom odbila nazaj v mrežo.

Dobro organizirani in atletski Watford je v gosteh pošteno premagal skromno Aston Villo, ki z enim remijem iz zadnjih desetih tekem ostaja pribito zadnja.

Lepo se je potrudil Sunderland, ki je dobil tekmo proti Stokeu, šele tretjo v sezoni. Slednji so od 46. minute dalje igrali le z deseterico, kajti Ryan Showcross je bil zaradi drugega rumenega kartona (za niti ne posebej oster prekršek) izključen. Oba gomača zadetka sta bila lepa, še posebej prvi Nizozemca Patrica Van Aanholta. Zmago za mačke je potrdil prvi zadetek Duncana Watmorea, ki je kot prvi igralec v Premier ligi diplomiral z desetko. In to iz managementa. In to nedavno, na newcastleski univerzi.

costa

Nedeljski londonski derbi, na katerem je navadno golgeterski-žur, se je zaključil kot slabotna taktična predstava. Chelsea je bil zadovoljen z remije, Tottenham pa bi, če bi hotel izkazati kakršno koli šampijonskost Chelsea vseeno premagati, še zlasti zato, ker pred tedni ni strl Arsenal, pa čeprav je bil na tisti tekmi boljši. Več o tekmi – tu.

Plus. Nedeljski trač je povzročil Costin jebiveterski odmet zaščitnega brezrokavnika po tem, ko je končal z ogrevanjem za vstop v igro, ki ni bil nikoli predviden. Ker sem sedel – kot vidite 😉 – dve vrsti za Diegom Costo, sem ga imel ves čas priložnost opazovati. Chelseajev napadalec med tekmo ni bil posebej razkurjen ali nejevoljen, pa čeprav naj bi se pred začetkom tekme ogreval zapoznelo, vidno obotavljajoče in nezainteresirano. Nič resnega, če seveda ne upoštevamo, da sta si Costa in Mourinho nekaj verbalnih prask izmenjala že pred dnevi v Haifi.

Dokaj slabo je igral tudi Liverpool. Napadalska ostrine in hitrosti ni bilo od nikoder. Nemara sta oba angleška Liga-Evropovca imela od četrtkovih naporov noge še vedno malo težke. No, na koncu oz.po eni uri igre je James Milner iz penala le zadel in Liverpool je po novem na tabeli že 6.

zarate

West Ham je bil še zlasti v prvem polčasu dominanten in bi moral zabiti še večkrat, ne pa samo po izjemnem prostem strelu Argentinca Maura Zarateja. V drugem delu je trener West Broma Tony Pulis v igro poslal veterana Rickieja Lamberta. Tako je imel Salomon Rondon, prej osamljen in žalosten v napadu, s kom kombinirati. In prav Lambert je zabil za izenačenje. In to dokaj nenavadno. Žogo je proti kazenskemu nasprotnika v naletu s prsmi potisni Steven Feltcher, s strani je pritekel Lambert, ki je surovo nabil, žoga pa je v roko zadela Winstona Reida in končala v mreži. Domači vratar Adiran je Rondonu kasneje čudežno ubranil strel, ki ga je Venezuelec sprožil z glavo, in to le dober meter pred njim.

Alexis-Sanchez_0

Na Carrow Roadu je po pol ure tekme že kazalo, da bo Arsenal, po vodilnem golu Mesuta Ozila, povsem prevladal in v drugem delu Norwichu z lahkoto napolnil mrežo. Zgodilo se je prav obratno. Domačini so silovito pritisnili in tudi izenačili. Arsenalovci pa so si po tekmi najbrž priznali, da so imeli še srečno, da kanarčki niso povedli. Na tekmi sta se poškodovala Laurent Kosicenly, kot kaže lažje, in Alexis Sanchez, mogoče ne prav nedolžno. Mnogi za Sanchezovo poškodbo krivijo trenerja Arsenea Wengerja, ki je pred dnevi javnost seznanil, da je Sanchez nekolikanj poškodovan. Wenger je po tekmi povedal, da se je Sanchez pred začetko le-te počutil povsem ok in da bi bilo bolj čudaško, če Čilenca ne bi uvrstil v prvo enajstirico kot pa da ga je. Javno kritizirani kot bahav in nepotreben 14-minutni polet iz londonskega letališča Luton, ki je slabo uro vožnje iz središča Londona, do Norwicha se Arsenalu ni obrestoval kaj dosti.

V torek in sredo so v Angliji na sporedu četrtfinalni obračuni Ligaškega pokala, v katerih od premierligašev še sodelujejo še Liverpool, Southampton, Manchester City, Everton in Stoke.