Obračun 6. kroga

Luis Suarez (vir: mirror.co.uk)

Spet narobe svet! Ocenjevati sezono, ki še ni na tretjini svojega teka, kot vratolomno, bi bilo najbrž res prenagljeno. Toda gristi travnati pecelj in odmahovati, da je vse po starem – to pa sploh ne!
V soboto in včeraj doseženi izidi so pravzaprav brutalno presenetljivi. Tako sta pravzaprav edini ne posebej presenetljiv izid v zimzeleno-živčnem dvoboju pridelala Tottenham in Chelsea. Razšla sta se z 1:1. Ok, Sunderland je izgubil in Southampton je v slogu pokojnega angleškega komika Bennyja Hilla* Crystal Palace pokroviteljsko potapkal po glavi.

Na White Hart Laneu smo videli dva različna polčasa. Prvega so dobili domači. Tottenham je bil nesporno boljši. Dembele in Paulinho sta obvladovala sredino, pri čemer Chelsea kot da ni vedel, ali naj sploh napada; to je, ali naj razmišlja celo o tem, da tudi Spursi nimajo namena storiti kaj več, kot so pred tedni le nekaj tipali njihovi nasprotniki na Old Traffordu.
Zelo se strinjam z oceno Andrea Villas-Boasa, da je bil odločilni trenutek tekme zadnja priložnost Tottenhama v prvem delu, ko je prav Paulinho z desne zadel vratnico. Cech se je odlično postavil v bran svoji mreži, toda glavo in ramena je obrnil vstran. Centimetri so Spursom zmanjkali za vodstvo z 2:0. Brazilčev gol bi natančno simboliziral dogodke v prvih 45-ih minutah.
Drugi polčas je bil povsem drugačen. Chelsea se je zbral, talisman Modrih Mata, ki je vstopil s klopi, je bil zelo natančen pri pošiljanju žog v kazenski prostor. Iz take akcije je Terry že kar kmalu uspel premagati Llorisa.
Število prekrškov, ki so jih domači storili v območju približno 40-ih metrov od svojih vrat, je bilo ob koncu že blizu 10. To dokazuje, da so so bili gostje precej bolj odločni in hitrejši. Dvoboj Torres-Vertonghen, ki ga je z izpadi pogreval prvi, je vrhunec dosegel deset minut pred koncem, ko je bil Španec zaradi prejetega drugega rumenega kartona izključen. Povsem zasluženo. Zdi se mi celo, da bi lahko bila serija Torresovih provokacij načrtovana. Če bi bil izključen Vertonghen, bi se Spursova obramba sesula, in tako bi Chelsea najbrž le prišel do zmage.
A da ne bo pomote in obenem, da se ne obesim na špekulacije. Torres je odigral odlično. Nemara še najboljše do sedaj v dresu Chelseaja. Smola zanj je ta, da bi prvenstvo – zaradi zagrožene kazni – lahko nadaljeval šele novembra. Mata je bil zelo dober in je na svoja ramena prevzel dolžnosti, s katerimi sta v prvem delu dominirala Paulinho in Dembele pri nasprotnikih. V resnici se je izkazalo, da je najboljša obramba napad – in to načelo je Chelseaju prineslo uspeh, to pomeni izenačenje.
Pred tekmo kot-da sprta trenerja obeh moštev v resnici nista na bojni nogi. Pravzaprav sta vse skupaj dobro odigrala, medtem ko so njuna moštva vajo svojih strategov le še ponovila na igrišču. Neodločeno, totalno neodločeno. Kaj je po tekmi naložil Jose Mourinho – tu.

Hull je zelo srečno dobil West Ham z 1:0. Skrajno mehko dosojeno enajstmetrovko je v edini zadetek na tekmi spreobrnil Brady. Na drugi strani je z roko v svojem kazenskem prostoru igral Livermore. Hull je šel skozi precej bolj po sreči kot pa zaradi plemenite hrabrosti; sicer ne po svoji, pač pa bolj po sodnikovi krivdi.

Crystal Palace je v Southamptonu izgubil brez … brez problemov. Ph, ta je pa trapasta! Kaj pa pišeš? Ampak, da ni kar resnična. Crystal Palace proti visoko postavljeni obrambi, tako značilni za Southampton v zadnjih mesecih, ni mogel prav ničesar. Osvaldov prvi premierligaški gol je padel po dobrem strelu, ki je sledil podajnemu pleteničenju na vrhu kazenskega prostora, medtem ko bi Lambertov gol s prostega strela malo bolj zavzet ali pa vsaj malenkost bolj poskočen živi zid lahko zadržal.

Pisalo se je leto 1978, natančneje december 1978, ko je West Brom na Old Traffordu zadnjič zmagal. V soboto je spet. Odlična predstava gostov, katastrofalno bleda domačih. Manchester United od prvega kroga v Premier ligi sploh še ni zabil iz igre. David Moyes že malo krizira, čeravno bi mu mesec dni miru za premislek in nov zagon angleški prvakov najbolj koristil. Če mu bo uspelo v Ligi prvakov, to pomeni karkoli uspelo v Donjecku, potem bo vse ok. Moyes je torej zdaj hkrati najslabši trener ManUniteda v zadnjih 24 letih in obenem najboljši novi trener Manchester Uniteda v zadnjih 24-letih! Ne ga najedat še ti, no!
Medtem pa smo West Bromwich še pred tednoma malodane že pokopavali. Fenomenalen je bil gol, ki ga je za 0:1 na Old Traffordu zabil Francoz Morgan Amalfitano, posojen iz Marseillea. Se tudi pri WBA krepi francosko-govoreča falanga = Anelka + Mulumbu + Sessegnon & Amalfitano. Trener Steve Clarke je prišleka iz Olympiquea pohvalil, češ, da se je ekspresno vnesel v novo okolje. Novi zvezdnik West Bromwicha je tudi 20-letni Saido Berahino, v Burundiju rojeni nogometaš, ki naj bi imel tedenske plače manj kot 1000 funtov! Berahino, mladi angleši reprezentat, je v 67. minuti postavil končni izid 1:2.

Tako kot je zdaj na piki komentatorjev David Moyes, je bil še pred dnevi Chris Hughton, trener Norwicha. Ta je v obračunu v Stokeu pokazal povsem drugačen obraz, kot pa v vseh predhodnih nastopih. Obratno sorazmerno so se kot mevže po terenu gibali igralci Stokea. Lahko bi bilo še kaj več kot pa super dragocenih 0:1 za goste. Tekma je bila na las podobna tisti, na kateri je Stoke v Londonu z 0:1 namazal West Ham United. Rezultatski ringlšpil – ki se zdaj vrti v desno, zdaj v levo – stavničarji izgubljajo drobiž, tisti, ki ne stavijo, pa se privoščljivo smejijo prvim.

premierrace

Gostujoči Liverpool je bil precej boljši od Sunderlanda, ki po odstrelu Paola Di Cania še nima novega trenerja. Zaenkrat to funkcijo opravlja Di Caniov pomočnik Kevin Bell. Tekmo je začela le trojica novo kupljenih (z Di Caniovo košaro) Sunderlandovih igralcev! Morda Sunderland novega trenerja ne bo imel še nekaj časa, kajti razpored tekem, ki jih ima moštvo iz severovzhoda Anglije, bi bil lahko za statistiko novomašnika zelo krut. Povratnik po kazni Luiz Suarez je dal dva, Daniel Sturridge pa z ramo ali pač z nadlaktjo enega, taprvega že pol ure po začetku – 1:3.

Swansea je bil dober, toda Arsenal res igra odlično. Po porazu v prvem krogu zdaj niza le še zmage. Brez pripomb! Valižan Aaron Ramsey je spet zadel – to je bil že njegov 8. gol v zadnjih osmih nastopih za Arsenal. Navijači Swanseaja so ga seveda izžvižgali, saj je Ramsey otrok Cardiffa. Vseeno se pričakuje, da ga bodo Valižani, vsi, tudi Swanseajevci pač hvalili ob naslednjem reprezentančnem nastopu. Prvi prvenstveni zadetek je poprej dosegel Nemec Serge Gnabry.

Neverjetno je, kako je Manchester City uspel izgubiti na Villa Parku. Končni 3:2 je posledica levje borbenosti domačinov, športne nesreče gostov ter ključnih napak v obrambi, ki bi morala biti jeklena; vsaj minuli teden na manchesterskem derbiju je bila. Prvi gol za Aston Villo je – kot drugega za svojo ekipo – s imenitno izvedbo prostega strela prispeval mladi Nizozemec Leandro Bacuna.

Zelo bizaren poraz so doživeli Fulhamovci. Cardiff sploh ni igral slabo, pravzaprav je celo prevladoval. Vseeno je neverjetno bombo s kakih 28-ih metrov in posledični zadetek mladega Mutcha prišel v zadnjih minutah. Fulham je že četrto zaporedno zmago zapravil v zadnjih desetih minutah tekme. Sedem zaporednih domačih porazov je torej nova najslabša statistika kluba iz Craven Cottagea. Pri tem pa nihče ne dvomi, da Martin Jol nima dobrega moštva. Edino malo zaspano je. Mož odločitve pri Fulhamu bo pač tisti, ki odloča o vsem – lastnik kluba, novi lastnik Fulhama Shahid Khan. Kako nogometno potrpežljiv je ta mož, zaenkrat še ne vemo.

V zadnji tekmi 6. kroga je Everton proti Newcastleu po sijajni predstavi že po 45-ih minutah vodil s 3:0. Zadela sta Romelu Lukaku, dvakrat, in Barkley, po Lukakujevi asistenci. To je bila premierna predstava Belgijca na Goodison Parku. V drugem delu Everton ni bil posebej prepričljiv, gostje so zabili dva gola, vseeno pa z ne posebej bleščečo igro rezultatsko vrnitve niso zmogli. Everton ostaja edini neporažen in zasluženo v pozdrav 7. krogu maha s 4. mesta na lestvici.

*Benny Hill se do delodajalčka vede kot Southampton v soboto do Crystal Palace. Klikni tu in poglej prizor na 1.09!