Obračun 8. kroga

Jack Wilshere (vir: Getty Images)

Vse je teklo po predvidevanjih. Rezultatskih odstopanj ni bilo, pretepov prav tako ne. Arsenal je zdaj zasluženo sam na vrhu, njegovi najresnejši zasledovalci zaenkrat še navdušeno sopihajo v oblaku, ki ga Topniki puščajo za sabo. Arsenal ima zdaj na izbiro, ali se z omenjenimi izživljati in jim pred nosom smrdeti vse tja do božiča, ali pa pospešiti in v nadaljevanju sproščeno hopsati proti naslovu. Bejžbejž, pa saj to ni odvisno od Arsenala, pač pa od Chelseaja in Liverpoola ter od Manchester Cityja in Tottenhama, ki se – prva s 17-imi, druga zdaj s 16 čepi na kopačkah oziroma zbranimi točkami – kopljejo navkreber. Edini od četverice, ki mu je malce klecnilo ta vikend, je Liverpool, to je edina ekipa iz te zasledovalne skupine, ki v tej sezoni ne brca po Evropi. Bo ta faktor odločilen za položaj, ki ga bom opisoval prihodnji ponedeljek?

Tradicionalno fletna tekma med Newcastleom in Liverpoolom se je končala z 2:2. Liverpool bi po izključitvi Yanga-Mbiwe (zaradi prekrška nad Suarezom, zato dosojena enajstmetrovka) že pred koncem prvega dela najbrž moral pritisniti tako silovito, da bi tri točke pospravil že vsaj tja do 75. minute, na primer. Pa ni. Newcastleu je dovolil še en zadetek, ponovno izenačiti (preko Sturridgea) se je Liverpool potrudil, medtem ko je tudi nekaj nesreče botrovalo, da je Suarez v izdihljajih tekme s čudovitim volejem prečnik le oplazil. Če bi železje zadel, bi gol najbrž kar polomil, če pa bi meril 5 cm nižje, pa bi se grizli številni. Tudi Arsenalovci.

Na Emirates so domači uprizorili baletno predstavo a la The Invincibles ali Nepremagljivi, to je tista generacija predhodnikov, ki je Premier ligo v sezoni 2003-2004 osvojila brez poraza. Vsi štirje goli za zmago proti Norwichu (4:1) so bili nogometna poezija, ki jo je pred leti zmogla le Barcelona. Še posebej neverjeten je bil prvi zadetek Wilshireja, ki je sledil virtuozni kombinatoriki med njim, Giroudjem in Cazorlo sekundo ali dve prej. Ta zadetek je bil, po neverjetnem naklučju, dosežen ravno dan ali dva po tem, ko se ljubitelji nogometa spominjajo bleščečih partij Arsenalove desetice Dennisa Bergkampa. Ta zdaj 44-letni Amsterdamčan pa je v soju žarometov zaradi pravkar izdane avtobiografije, ki je zelo netipična izpoved nogometne zvezde.
Arsenal vseeno ni, in to ni nepomembno, dominiral vseh 90 minut. Tekma je bila res bolj tiste vrste, ki se je bomo spominjali po lepih golih, ne pa po brezmadežni igri. Še zlasti, še zlasti pa je bil zanimiv padec koncentracije Arsenalovcev v vezni vrsti po tem, ko je igrišče zaradi poškodbe zapustil Mathieu Flamini. Kako je dejansko močan Arsenal, se bo pokazalo v današnjem spopadu z Borussio iz Dortmunda v Ligi prvakov. To bo odlična tekma, ki je ne gre zamuditi.
Mimogrede. Lani približno ob takem času je Norwich, sicer doma, Arsenal premagal z 1:0, Topničarji pa so bili tedaj na lestvici šele osmi. Zdaj so na njenem vrhu sami. Igrajo lepo in učinkovito. Kje bosta pristala Oxlade-Chamberlain in Walcott po tem, ko se pozdravita, pa ve le Arsene Wenger. Večina trdi, da bosta angleška reprezentanta lahko edino dodatno gretje za rezervno klop.

Everton je imel v obračunu s Hullom precej sreče. Gareth Barry, ki je bil v offsideu že ob strelu Mirallasa – ta je že v 8. minuti postal prvi strelec na tekmi – bi moral za svoj prvi grob štart dobiti rumenega, za tistega nad Alukojem pa neposredno rdečega. Sodnik je bil do brutalnega Barryja zelo milostljiv, tako da jo je angleški reprezentant odnesel le z enim rumenim. Na koncu je bilo 2:1.

Mulumbu.sezut
Youssouf Mulumbu sezut v nasprotnikovem kazenskem prostoru po očitnem prekršku Charlieja Adama, ki ga je sodnik Howard Webb na začetku drugega dela prezrl (foto: Getty Images)

Stoke in West Brom sta odigrala pričakovano mlačno. Tudi tu so jo domačini odnesli zelo srečno, saj bi moral biti napadalec Adam v drugem delu izključen, za Birminghamčane pa bi morala biti dosojena enajstmetrovka. Kaj se je zgodilo. Adam je Mulumbuja z brco tam med ahilovo in peto dobesedno sezul. Stoke se je z dolgočasnim 0:0 izognil četrtemu zaporednemu porazu!

Še bolj nenavadno-navaden dogodek se je primeril na Stamford Bridgeu, ko je Samuel Eto’o golmanu Cardiffa žogo izmaknil v trenutku, ko jo je ta pravzaprav po nepotrebnem sunil ob tla ter jo želel nato spet ujeti. Eto’o ob tem ni storil prekrška. Žoga, ki prosto leti, najbrž pomeni, da igra traja. Najbrž? Fifina pravila pravijo drugače. Menda paragraf številka 14 potrjuje, da je žoga, če/ko jo vratar z rokama potapka, še kar vedno v njegovi posesti. V tem primeru bi moral biti Eto’ojev manever kaznovan, posledični zadetek Edena Hazarda pa razveljavljen. Pravijo, da sodnik Anthony Taylor nekaj časa tekme v Premier ligi kazensko ne bo smel soditi. To pa nima nič z izgredom trenerja Chelseaja Portugalcem Mourinhom, ki je verbalno napadel prav Taylorja, in to zaradi domnevne nepravičnosti pri opozarjanju igralcev obeh ekip, naj ne zavlačujejo. Cardiffovci so staro hinavsko foro uporabljali v prvem delu, še posebej po tem, ko so povedli v 10. minuti, domači pač kasneje. Jose je pristal med gledalci, ti pa so sodniku v brk nato prepevali: “Sedel bo tam, kjer bo sam hotel!” Ob zaključku je bilo 4:1. Prvi gol v angleškem prvenstvu je zabil Eto’o, Hazard je dal naposled dva, najlepšega med vsemi pa je z roba kazenskega prostora – pod oziroma ob prečko in nato v mrežo – pristavil Oscar.

Mourinho.markpain
Jose Mourinho se po izključitvi med gledalci veseli Oscarjevega zadetka v 78. minuti (foto: Mark Pain)

Manchester United je doma proti Southamptonu le remiziral (1:1), kar je novo razočaranje za trenerja Davida Moyesa in vse rdečevražje na tem planetu. 54% posesti žoge v korist gostov! Uf, neugodno za Moyesa, zelo neugodno! Southampton je do srede avgusta, torej v tem prvenstvu prejel le 3 zadetke (lani v tem času 24) in je zdaj zasluženo na 5. mestu. Lovren je zabil izenačujočega, pa čeprav ga ni ravno zabil. Gol je padel iz gneče po kotu in to minuto pred koncem. Dokaj nesrečno za Manchester United.

Swansea je nonšalantno razbil Sunderland s 4:0. Pravzaprav šele v drugem polčasu. To je bila prva domača prvenstvena zmaga Swansea letos, prav res. Premiera Gusa Poyeta na klopi Sunderlanda je bila torej pričakovana štala. Ta se ob statistiki (7 porazov, en remi) razliva v krimič “Najslabši štart v vsej zgodovni Premier lige”. Do zdaj so bili lastniki te neslavne lovorike fantje iz Portsmoutha.

Enako nadigran je bil doma v obračunu z Manchester Cityjem minuli teden zmagovalni West Ham United. Za 1:3 so se gostje kar potrudili, odlično je igral Negredo, Nastasić prav tako, izjemen je bil ponovno Silva. Dva gola je dosegel Kun Agüero, enega od teh celo z glavo. West Ham je bil očitno slabši nasprotnik, pa čeprav je Vaz Te žogo v mrežo s petih metrov spravil s škaricami.

Tottenham je na Villa Parku dobil Aston Villo z 0:2. Domači so bili kot kure. Vstop Bentekeja na začetku drugega polčasa ni pomagal. Pri gostih, ki so imeli soliden taktični plan – zadrževati žogo na sredi ter preko Townsenda prebijati Villino zadnjo vrsto – je vse delovalo povsem namazano. Spursi so še posebej pritisnili proti koncu prvega in na začetku drugega dela. Townsend je res zabil in to po predložku, ki je preletel/presenetil vse in namesto na glavi nekoga-pač-že, pristal kar v mreži. Drugega za Tottenham je po odlični akciji Paulinha in Soldada hladnokrvno zaključil slednji.

kasami
Pajtim Kasami zadeva z neverjetnim volejem z desnico za izenačenje proti Crystal Palaceu (foto: Andy Hooper)

Fulham je na Selhurst Parku sinoči dobil Crystal Palace s kar 1:4. Ekipa Martina Jola tako učinkovita ni bila že 16 mesecev. Morda še dlje. Najlepši gol na tekmi je dosegel kosovski Švicar Pajtim Kasami in to z volejem z desne strani, pri čemer je po žogi kresnil z desnico. To je sposobnost, ki je pri njem do sedaj ni opazil niti njegov trener. Crystal Palace je bil slab in je zasluženo izgubil, kar vse bolj pomeni, da je potrditev njihove vozovnice za Championship že odobrena.