Po 10.krogu: Psssst, pazi 844!

Manchester City je dosegel nov rekord, Arsenal, Chelsea in Liverpool so pričakovano zmagali, derbi pa je bil voden, pa ne tisti londonski. Watfordu se je zdaj že dvakrat (za spremembo) zalomilo, Everton pa tone vse nižje.

Pssssst ali Mourinhova gesta, naj (raje) molčimo pomeni več kot, bodite tiho in ne klobasajte traparij, tj. ne kritizirajte, saj nimate pojma! Poleg vsega tega Jose Mourinho sporoča, da ve kaj dela, sporoča tudi, da je vedel, kaj je delal (torej to, da bo Antony Martial dokončal posel, ki ga je začel Marcus Rashford, ki je moral malo pred koncem srečanja na klop), pa tudi, da je natančno vedel, kaj počne, ko je v 8.krogu zaklenil tekmo na Anfieldu.

Vse lepo in prav. Francoz je šest minut pred koncem izkoristil neodločnost Tottenhamove obrambe in zato so tri točke ostale na Old Traffordu. Odlično. Brez Harryja Kane so bili Spursi še vedno poskočni in naviti, a de facto resnično zelo mlačni. Nedavni remi proti Liverpoolu je za ManUnited ali pa vsaj za njegovega portugalskega stratega zdaj spet trofeja, ne pa simbol bojazljivosti. Ashley Young je bil najboljši pri Unitedu. Young? Res? To da misliti. Kakor koli. Ali je imel Manchester United (v drugem delu derbija občutno boljši kot v prvem) več sreče ali več znanja, bo pokazal čas. Ops, že v nedeljo zvečer bo jasnega marsikaj več.
Vsekakor se Mourinhovo pregovarjanje z lastnimi navijači na dolgi rok najbrž ne izplača. Kako se bodo suporterji Manchester Uniteda odločili v povezavi z antipatijami do Romeluja Lukakuja, pa je dejansko zgodba zase. Rashforda imajo raje, to je dejstvo. Je Belgijec res prevelik kmet (tj. premalo šminkerja), ki nikoli ne bo mogel postal Unitedova ikona? Kaj menite vi?

Edino kar pa za zdaj še vedno moti, in to zelo moti Mourinhovo pragmatičnost ali njegov nogometni nazor pa je 844 podaj, ki jih je ob zmagi na The Hawthorensu seštel Manchester City. To je rekordno visok zbir na kateri koli tekmi v Premier ligi. Ekipa Pepa Guardiole je v soboto dosegla tudi klubski rekord 21-ih zaporednih tekem brez poraza. Po novem velja, da je v tem prvenstvu Manchester City dosegel 8 eno-za-drugo zmag in v mrežo nasprotnikov skupno zadel že 32-krat. Proti West Bromwichu je lahko počival Sergio Aguero, najboljši na igrišču pa ni bil spet Kevin De Bruyne, ampak sta to bila Leroy Sane in Fernandinho. Mourinho proti Cityjevem atomskem nogometu s prstom pred svojimi usti nima kaj! Razen, da izvablja hihitanja – pri tistih, ki ne cenijo, da United doma v tem prvenstvu še ni prejel niti enega gola!

Arsenal je dobil Swansea City, in to po zaostanku. Sead Kolašinac se vse bolj značilno tankovsko (seveda, saj je preimenovan v Tank) pogreza v klubsko folkloro. Gol in asistenca ter še kaj, na primer, driblerska eksibicija z levico oz. podaja Alexisu Sanchezu, bosanskega wing-backa avtomatično razglašajo za Emirates-heroja ta vikend. Lepo je prodiral mimo zadihanih Valižanov.

Krasen gol je za nepričakovano zmago v Watfordu zabil Darren Fletcher. Domačini, ki veljajo za odkritje sezone, so bili zdaj-pa-res izpostavljeni 90-minutni ultra-blokadi vseh kanalov, ki bi potencialno lahko vodili do gostujočega gola. Stokeov bunker jih je tako razdražil, da bo Troy Deeney zaradi brutalnosti na Joeom Allenom zelo verjetno kaznovan naknadno.

20 sekund pred iztekom 96-minute je Michael Antonio, namesto, da bi žogo zadrževal ali pa z njo zavil proti kornerski zastavici, to poklonil igralcem Crystal Palacea, ki je v zadnjem napadu v režiji svoje legende Wilfireda Zahaja izenačil na 2:2. Kapetan West Hama Mark Noble je takoj po zadnjem sodnikovem pisku svojega soigralca na sredi polja skoraj knock-outiral, češ, “a si ti normalen, kaj se pa greš, ma si ti zmešan”. Najboljši na terenu je bil z šestimi vrhunskimi obrambami angleški reprezentančni vratar Joe Hart. Tekma je bil tudi sicer absolutno sick. Moj video raport posnet takoj po tej najdete na povezavi – tu.

V prvem delu tekme proti Huddersfieldu od resnega Liverpool spet nismo videli niti L, po golu Daniela Sturridgea pet minut po štartu nadaljevanja, pa je Kloppovščini (Jürgen Klopp + druščina) steklo ko po namazanem. Ena od teorij je tudi: gostje so popolnoma popustili. Spet na zmagovalnih poteh. Maribor pazi se v sredo! Lahko se zgodi, da je pred Liverpoolom lep, zelo lep november.

Tudi Chelsea je bil priden, a ker ni uspel že pred odmorom zabiti dva ali tri, je po zadetku Edena Hazarda v 55.minuti nato živčen grizel nohte vse do konca zadnje sobotne tekme v Bournemouthu. No, nekaj sape za težko gostovanje v Rimu si je Chelsea kljub vsemu le uspel prihraniti.

Southampton je v Brightonu sicer povedel prvi, toda tekma je bila pretežno brezvezna in zato je bilo kar prav, da je Glenn Murray že zgodaj v drugem delu rezultat atraktivno izenačil; malce tudi s pomočjo temena Cedrica Soaresa. Oba tekmeca imata pred sabo zelo zanimivi, reklo bi se must-win, ko se bosta prihodnji konec tedna udarila po kakovosti s sebi (pribljižno) enakima.

Claude Puel je kot trener Leicester Cityja zabeležil prvo zmago. Po klasični ranierijevski metodi je padel že itak padajoči Everton. Ena ultra huda kontra in en trapast avtogol sta bila dovolj, da so gostje pristali na kolenih. Pobrati se jim pa v preostali uri tekme ni bilo dovoljeno. Še pred pavzo bi, to je res, Everton lahko imel 11-m, saj je Christian Fuchs v v kazenskem nabrž nepravilno zaustail Aarona Lennona. Šlo je za Avstrijcev štart na žogo, ki pa se je procesno nekolikanj izjalovil. Sodnika semi-uspešen potek defenzivne akcije ni vznemiril. Everton je postal res božjastno žalostna fuzbalska etnija. Tako je že slabo, da se bo mogoče v službo spet sililo gasilca a la Sam Allardyce. Jejžešna.

V ponedeljek je Burnley v zelo-ponedeljkovski tekmi s pričakovano minimalno uspel premagati Newcastle. Domači vratar Nick Pope je bil dokaj zaposlen, ob tem, da so imeli gostje tri-četrtine tekme navidezno prednost. Še pzlasti zato, ker je pri Bunrelyju manjkal poškodovani napadalec Chris Wood, se je zdelo, da bo uravnotežena dinamika postregla z 0:0. Toda Burnley je v 74. minuti enega od svojih rokovnjaških, tj. ne posebej prefinjeno-kombinatornih napadov le uspel prevesti v zadetek. Strelec je bil Jeff Hendrick. Do konca tekme si je pohvalno statistiko najbolj delavnega vezista v Premier ligi utdril še Jack Cork. Trener domače ekipe Sean Dyche je tako v slogu proslavil 5. obletnico službovanja v klubu, rekoč: “Nismo moštvo, ki bi igralo svilen nogomet, smo pa sposobni vsakogar od nasprotnikov nevtralizirati ter mu nanesti malo škode. Nocoj smo z enim zadetkom naredili natančno to.”

11.krog v Premier ligi, še posebej njegova nedelja, bo ena sama bombastika!