Po 16.krogu: Večerna naprezanja so razočarala edino Arsenal

16.krog, ki je bil odigran med tednom, je ponudil kopico razburjenj. Načeloma velja ocena, da so se najboljši zelo naprezali, trudili in ob koncu tekem nemalokrat tudi močno trepetali. Med osemerico iz zgornje lestvične kaste je zavozil edino Arsenal, ni pa manjkalo dosti, da bi enaka usoda doletela Chelsea, Manchester City in Manchester United. Liverpool in Tottenham sta zmagala visoko, a sta jim k temu precej pomagala dokaj šibka tekmeca.

lallana

“Tu imate in uživajte”, so imeli na čelih med vsemi v zadnjih dveh dneh napisani le igralci Liverpoola. Ti so se po razočarajočem nedeljskem domačem remiju brez predsodkov pognali proti zmagi v Middlesbroughju. Igrali so kombinatorno, dopadljivo, tekali so kot za zabavo. Dva zadetka je k visoki zmagi prispeval Adam Lallana, pri čemer bi vsaj tri dodatne, če bi izkoristil še kar lep priložnosti, lahko iztisnil tudi Sadio Mane. Res pa je, da so bili domačini precej anemični in ritma, ki so ga narekovali Liverpoolovci niso dohajali, že od prve minute naprej ne.

fab

Chelsea je bil v Sunderlandu realno precej boljši, po številu priložnosti pa sploh. Diego Costa je dvakrat poskušal s čistima streloma, vmes sta ga uspešno ovirala domača centralna branilca. Willian je zaznavno sprožil trikrat, dvakrat za meter mimo okvira, enkrat, po odboju od Patricka Van Aanholta, pa v prečnik. Je pa pet minut pred odmorom Willianovo kratko podajo pred kazenskim prostorom nasprotnika brhitno izkoristil Cesc Fabregas in z natančnim strelom po tleh zabil svoj prvi ligaški in obenem tudi zadetek, ki je bil dovolj za deseto zaporedno zmago vodilnih modrih iz Londona.
Takoj na začetku drugega dela je Ti-Bo Courtois vrhunsko ubranil poskus Adnana Januzaja od blizu, slabo minuto pred koncem pa še izjemno nevarnen poskus Van Aanholta s 16-ih metrov in to iz gneče. V postavi gostov ni bilo rahlo poškodovanega Edena Hazarda.

zabaleta

Kar neverjetno je, kako Odion Ighalo s treh metro po predložku z desne ni uspel izenačiti. To je bilo na začetku drugea polčasa, pri vodstvu Manchester Cityja z 1:0. Po dveh letih je svoj prvi gol na zadnji vratnici pričakal kapetan domačih Pablo Zabaleta. City je napadal in se pri tem kar mučil. Tako se njihov drugi gol ni hotel izvaliti vse do 84.minute, ko je pol-kontro po enostavni kombinaciji z Raheemom Strelingom izkoristil David Silva. Sterling je pol ure pred tem po finem driblerskem prodoru oplazil prečnik.

Zelo pododno nervozo je pred zaključkom obračuna proti Hull Cityju izkusil tudi Tottenham. Veliko dela in še več skrbi. Zgodnje vodstvo seveda Spursom še ni zagotavljalo zmage. Hullovci so bili nekajkrat zelo nevarni, tako da je bil Hugo Lloris prisiljen resno posredovati vsaj trikrat. Če ne bi bil sptreten kot je, bi bilo marsikaj drugače. Toda proti koncu je Christian Eriksen podajo prodornega Kylea Walkerja pospravil v mrežo, tako da je bil zaključni zadetek Victorja Wanyame po poprejšnji vratnici nastreljani iz prostega strela – Eriksena je torej le nekaj centimetrov ločilo od hat-tricka -, le še protokolaren. Trener Hull Cityja Mike Phelan po tekmi sploh ni bi razočaran.

ibra

Šele dve minuti pred koncem je zmago gostujočemu Manchestr Unitedu priskrbel Zlatan Ibrahimović, ki je zadel s strani, pred tem pa mu je lepo podal Paul Pogba. Crystal Palace je bil bojevit in vztrajen, vseeno pa ne bi bilo pravično, če gostje, ki so igrali dobro, tekme ne bi dobili. To je zaznamoval tudi niz zelo čudaških odločitev sodnika Craiga Pawsona. Ta bi moral že sredi prvega dela zaradi dvonožnega štarta v Wilfreda Zahaja izključiti Marcosa Rojoja. Zaha je na (svojo) srečo pravočasno odskočil. Prav tako je bil prvi zadetek gostov dosežen iz nedeovoljenega položaja, pred Pogbajevim zaključnim strelom pa je z roko igral tudi Ibrahimović, ki je to tudi priznal. Je pa v drugem polčasu Pawson napačno ocenil akcijo Uniteda in zaradi domnevnega nedovoljnenega položaja neupravičeno razveljavil zadetek Juana Mate. Manchester United je zdaj prvič po avgustu uspel zmagati na dveh zaporednih nastopih. Jose Mourinho, Unitedov strateg, je po tekmi spet nekaj bluzil v zelo bizarnem tonu in se hvalil v smislu, da on po novem na klopi ne nori več. Kot da je to kak poseben dosežek?
Ekipa Manchester Uniteda je na Selhurst Park prispela le uro pred začetkom obračuna. To je že tretjič letos, da so Unitedovci skoraj zamudili na londonski job.

williams

Že v torek je Arsenal na Goodison Parku prikazal premalo, da bi zlomil Everton. Ashley Williams je zmagovalni zadetek prispeval pet minut pred koncem, pri čemer se zdi, da se Arsenalovci prav v kritičnem trenutku niso uspeli zbrati in obrambno pravilno organizirati. So pa v izdihljajih srečanja na drugi strani stabilni in tudi zelo srečni ostali branilci Evertona, ki jim je uspelo zakleniti svojo mrežo; in to za las. Tako je ostalo pri sklepu Arsenalove serije 14-ih srečanj, na katerih niso izgubili, Everton pa je zmagal prvič po šestih tekmah. Zanimivo je, da ekipe Ronalda Koemana (AZ, Feyenoord in Southampton) v sedmih spopadih z Arsenalom še niso bile poražene. Koeman in Arsene Wenger sta se sporekla že februarja po Arsenalovem porazu v Southamptonu, tako da je bila jeza Francoza po torkovi tekmi še toliko bolj razumljiva.

noble

West Ham je doma tesno premagal Burnley. Sam Vokes je pred zaključkom zapravil zlato priložnost za izenačenje. Tudi pred edinim zadetkom, ki ga je po poprejšnji neuspešni izvedbi 11-metrovke po doboju od golmana nato komajda dosegel kapetan Mark Noble, bi sodnik lahko piskal drugače. Tik pred prekrškom Bena Meeja nad Winstonom Reidom je bil nepravilno oviran tudi gostujoči vratar Tom Heaton. Vseeno je res, da je West Ham pokzala več. Zelo zavzeta je bila domača špica Andy Carroll.

Tudi Southampton v Stokeu čudenžno ni slavil. Marko Arnautović je zaradi zelo nepremišljene grobosti z rdečim kartonom moral igrišče zapustiti že po četrtini srečanja. Avstrijec je s podplatom po kolenu pograbil Sofianea Boufala. Nato so gostje povsem prevladadali. Jay Rodriguez žoge v mrežno ni spravil z dveh metrov. Stoke City je visel na nitki in naposled tudi obvisel – pospravil piko, in to je bilo to. Southampton bo imel za zmago novo priložnost v nedeljo, takrat gostuje pri sosedih Bournemouthu.

Ravno Bournemouth je v zelo dinamični torkovi tekmi zmogel premagalti Leicester City. Tudi na Vitality Stadiumu so domači za ohranitev vodstva trepetali do zadnjega. Strel Leonarda Ulloaja iz bližine je vratarju Arturju Borucu uspelo zaustaviti res filmsko.

West Brom je bil ponovno zelo dober. Salomon Rondon je hat-trick prihranil za sredo drugega dela. Trojno delo je opravil v 13-ih minutah, vse gole je zabil z glavo. Swansea City je domačinom uspel stopiti na prste šele, ko je bilo že vsega praktično konec. Duncan Ferguson (Everton) je zadnji, ki je v Premier ligi na eni tekmi trikrat zadel z glavo.

V West Bromwichevo domačijo v soboto prihaja Manchester United. Ta tekma bo poleg Chelseajevega gostovanja na Selhurst Parku in seveda nedeljskega Arsenalovega obračuna v Manchesteru proti Cityju derbi 17.kroga; da se obponedeljkovi Everton vs Liverpool za zdaj niti ne ustavimo. Še kako zanimivega 17.kroga, kaj!