Po 8.krogu: Derbi spaka

Veliki in slavni derbi je bil šibka predstava, ki – če se bo nadaljevalo tako – kmalu ne bo več slaven. Crystal Palace je začel zadevati in ob tem mimogrede knock-outiral prvake. Tottenham je vendarle uspel zmagati doma, Pepu Guardioli pa se smeji, pa ne le takrat, ko z vrha (tabele) pogleduje dol.

Briljantne podaje Kevina De Bruynea so zasenčile celo euro-gol Fernandinha, s katerim je Brazilec vodstvo svojega Manchester Cityja v obračunu proti Stoke Cityju povišal na že skoraj cirkuških 5:2. Zabava, ki so jo navijačem privoščili Cityjevci je navdušila tudi stratega gostov Marka Hughesa, ki je po sobotnem srečanju smeje poudaril, da se De Bruynejevih bravur ni mogoče braniti. “Upoštevajoč okoliščine pa smo bili kar v redu”, je po porazu 7:2 hladnokrvno zaključil Valižan.
De Bruynejevi dolgi plasirani diagonalni podaji, ki sta priskrbela lahka zadetka Gabrielu Jesusu in Leroyju Saneju sta res za v učbenik, pa ne le nogometni. Dejansko gre za novo poglavje v vedno zelo specialni Guardiolini trigonometriji. Ali še drugače. To je bila 6.zaporedna zmaga Manchester Cityja, ki je obenem postal šele drugo moštvo v premierligaški zgodovini, ki je na treh zaporednih ligaških tekmah na svojem igrišču zabilo več kot pet zadetkov. City je nazadnje v prvenstvu klonil aprila na Stamford Bridgeu, doma pa je bil nazadnje poražen decembra lani – vs Chelsea. In seveda……., Sergio Aguero je smel greti le klop. Senzacionalno!

Tekma torkovega večera ne bo tista na Santiagu Bernabeuu, na žalost ne tudi tista v Ljudskem vrtu, pač pa spopad zelo verjetnega angleškega in najverjetnejšega italijanskega prvaka, torej tisti med Manchester Cityjem in Napolijem.

Manchester United bi moral napasti, ne pa da se je spet splašil lastne sence. Liverpool je ta čas premagljiv. Zato velja, da če želiš prestopiti iz območja solidne stabilnosti v sfero serijskega-zmagovalca, ki ima apetit po lovoriki, moraš Liverpool pokončati. Če pa gre za zgodovinsko priložnost ali derbi komaj dan po slovesnosti ob preimenovanju največje tribune stadiona Anfield po klubski legendi Kennyju Dalglishu, pa dilem spoh ne bi smelo biti. Pa so bile.

Jose Mourinho je računal na eno samcato priložnost, toda po kombinacijo s Hendrikhom Mkhitaryanom je Romelu Lukaku priložnost zapravil. Njegov reprezentančni kolega Simon Mignolet je bil uspešnejši. Podobno se gola v gosteh pri Liverpoolu v minuli sezoni po podaji Paula Pogbaja ni posrečilo zabiti Zlatanu Ibrahimoviću. Lukaku se po novem lahko hvali z malho golov proti Crystal Palacom in podobnimi, še vedno pa se ne razglasiti za igralca, ki odloča velike tekme.

Mourinho je pograbil sicer zasluženo točko, navijači pa bodo počasi razpraskali njega, saj so Portugalčeve taktike proti top-nasprotnikom tako konservativne, da je stvar že malce neokusna. Cmok Unitedovcev pa ob omembi Cityjeve napadalske blaznosti in kombinatorne super-šminke postaja že zadušljiv. Liverpool je vsaj poskušal zmagati, pa čeprav se je že vnaprej vedelo, da bo za enega dirkača po imenu Sadio Mane prekratek. Zadetek Joela Matipa je na srečanju, na katerem je Anthony Martial prej kot winger nastopil kot wing-back, preprečil vratar David De Gea.

Mimogrede. Če bo Maribor v torek igral dvignjenih glav in kolikor-toliko trezno, ni lahko iztržil pozitiven izid. Nikakor se ne sme preplašen zasidrati na svoji polovici.

Tottenham je komajda zmogel piškavo zmago na Wembleyju. Prvo v Premier ligi. Bournemouth je imel nekaj res lepih priložnosti. Mož srečanja je postal domači vratar Hugo Lloris. Francoz je meddrugim levje ubranil tudi nerodnost Erica Dierja po kotu gostov, ki bi po vseh fizikalijah morala postavi avto-gol.

Naivno je izgubil Chelsea, ki se ob začetnem pritisku domačega Crystal Palacea totalno zmeden do konca tekme nikakor ni znašel. Prav presenetljivo. Pri Chelseaju je nekaj hudo narobe, kajti doživeti dva poraza takoj po izjemni predstavi v Ligi prvakov, ni logična. Kaotično tekmo na Selhurst Parku so v resnici dobili hrabri, ne pa cmere.

Za prav take je po zmagi zapečateni v zadnji minuti, ki je v tej sezoni tradicionalno odločilna’n’viktrojanska za Watford, gostujoče Arsenalovce označil Troy Deeney.

“Deset minut pred koncem v igro nisem vstopil zato, ker sem najboljši, najhitrejši, ali najbolj spreten, tako kot tudi najlepši nisem, sem bil pa dovolj dober, da sem nasprotnike malo znerviral, jim postavim blok ali dva, jim malo zagrozim in tako soigralcem omogočim več prostora. In ker Arsenal nima jajc, je bila moja misija uspešna”, je zaključila Watfordova legenda.

Moj raport ali dve minuti elaborantskih česar-koli-že v videu posnetemu takoj po tekmi na Vicarage Roadu najdete na tej povezavi: link

Andy Carroll je s komolci dvakrat na enak način zaintelektualiziral že po pol ure tekme v Burnleyju, in bi zato upravičeno izključen. Silak kakršen je Carroll pač ne sme, pa čeprav gre za stegovanja proti visokim podajam, nastopati kot Bedanc brez občutka. Po tem, ko bi moral sodnik Stuart Atwell že v prvem delu Burnleyju – zaradi prekrška vratarja Joeja Harta nad Chrisom Woodom domačinom prisoditi 11-metrovko – so domači prav z Woodovim strelom z glavo zasluženo izenačili. A so se morali za točko zelo potruditi. West Ham je bil, čeravno dobro uro z 10-imi možmi v polju, najmanj enakovreden. In to je za ekipo Slavena Bilića ohrabrujoče.

Swansea City ni bil izrazito prepričljiv, zato pa je bil skrajno plah in nestanoviten Huddersfield. Nerodna podaja golmana Jonasa Lossla je privedla do prvega zadetka Tammyja Abrahama. Posojenec iz Chelseaja pa je končni izid postavil po tem, ko je v mrežo potisnil lep kratek lob Jordana Ayewa.

Spet je zelo slabo nastopil Everton. Šele v zadnjih minutah je gostom v Brightonu uspelo izenačiti. Pred tem pa so bili bolj podjetni domači garači, ki bi v drugem delu tekme lahko zadeli vsaj trikrat, a se jim je to prvič posrečilo šele v 80.minuti, po tem ko je v gostujoči box z desne kar nekam lahkih nog prodrl njihov kapetan Bruno. Prav Bruno je dve minuti pred koncem po predložku pred vrata na nasprotnem koncu igrišča brez-veze grobo odrinil Dominica Calverta-Lewina. Malo pred tem je Everton edinikrat res pritisnil in v enem napadu oziroma gneči tik pred dvojim golom je moral domači vrata Mat Ryan posredovati zbrano in resno. Evertonijanci so nad tem, kar od sebe daje bend Ronalda Koemana zdaj, še bolj ogorčeni kot pred tednom.

Vnovič ni imel stvari pod nadzorom Southampton, kajti Newcastle je dvakrat vodil. Drugi polčas je bil bolj v znamenju domače ekipe, ki pa je minuto po izenačenju dobila še drugega. Tudi za ta zadetek je bil vsaj delno kriv njihov vratar Fraser Forster.

Na ponedeljkovi zadnji tekmi kroga sta se Leicester City in West Bromwich razšla s piko vsak in z golom v lastni mreži vsak. Tekma je bila zelo pretočna, vseeno pa je bilo od vseh statističnih prvin zabeleženih največ napačnih podaj. Podatek, ki izstopa je 28 čistk, ki so jih v svojem kazenskem prostoru uspešno izvedli gostje. Leicester City je pritiskal, a je bil videti kot sirota, ki se mu pogonska ketna na biciklu snema non-stop. Naser Chadli je vodstvo gostov priigral z lepo izvedbo prostega strela, Riyad Mahrez pa je nato iz edine poštene akcije in zahvaljujoč svoji spretnosti izenačil. Ker je Leicester City obstal med trojico, ki ji grozi izpad, je bil njegov trener Craig Shakespeare v torek degažiran s položaja. Kdo ga bo nasledil, za zdaj še ni znano.

Sklep: Manchester City ruši vse pred sabo in to počne za zabavo.