Po 32.krogu: Teorije in prakse

Teoretično se lahko še mariskaj spremeni, praktično pač bolj malo. Toda praksa 32.kroga je pogosto potrdila, da teoretizirati sploh ni vredno. Manchester City je na Goodison Parku odigral najboljših sezonskih 45 minut, Tottenham se lahko veseli potrditve razvoja in rasti v zadnjih dve letih in s tem Lige prvakov, ki bo počastila prvo obratovalnoi leto novega White Hart Lanea. Praksa je poteptala tudi teoreme o tem, da bi se na London Stadiumu v prihodnje vrstili championshipovci. Zelo praktičen in pragmatičen na pragu novih teorij, zdaj pred sredinim velikim euro spopadom, je bil tudi Liverpool.

Zmagovalec kroga je Mauricio Pochettino (glej spodaj). Pred dvema letoma, to je bilo takrat, ko je prvak postajal in nato tudi postal Leicester City, so Spurs na Stamford Bridgeu na odločilni tekmi vodili z 0:2, toda na koncu je Eden Hazard izenačil. Tokrat so zasluženo prvi povedli domači, toda Chelsea se je nato utrudil in sesedel, Pochettino pa je v maniri izkušenega premierligaškega pragmatika Eriku Lameli naročil, naj v drugem polčasu igra na mestu fake-devetice, ob tem, da naj bolj kot po žogi še naprej kosi po nogah že načetih domačih defenzincev. Lamela je uspešen prvi del mojstrsko nadgradil tudi s pametno igro v drugem. Tako je malenkost zdelanemu Christianu Eriksenu ostalo več časa za zajemanje sape, Son Heung-min in Dele Alli pa se v prvem polčasu niti nista pretegnila, zato sta lahko viteško pripravila oziroma prispevala oba zmagovalna zadetka. Ponavadi je tako, da ko igra Erik Lamela Tottenham ne razbija dobrih ali zelo dobrih nasprotnikov (ok, Chelsea ni več med tadobrimi) ter v zadnjem času je kar praksa, da ko je strelec Alvaro Morata, Chelsea ne uspe zmagati, če sploh, z lahkoto.
Malo še skrbi Hugo Lloris, ki na velikih tekmah rad popusti. Tudi teoretično je bilo pričakovati, da bo Willy Caballero pa petih, ki jih je pogoltnil na tekmi Španija-Argentina, dokaj ranljiv. Eriksen je resen praktik, kajne.

Antonio Conte je dokončno ostal brez zdravih idej. Tako ali tako bi moral prvo menjavo izkoristiti takoj po prvem zadetku Dele Allija, ne pa šele 20 minut zatem. Mogoče četrtkovi evropski nastopi v sezoni 2018-2019 za Chelsea niti niso božja palica. Naj nov trener londonskim modrih Massimiliano Allegri v ekipo vrne pet mladih posojencev, tako da bodo člani nekdanje prvaške mladinske ekipe imeli priložnost kaliti se proti celinskim nasprotnikom. Medtem pa bi prva ekipa Chelseaja – teoretično – spet lahko računala na lanski piano-piano igralni ritem.
Moj video raport po tekmi Chelsea-Tottenham lahko najdete na – tej povezavi.

Pep Guardiola je po tekmi proti Evertonu napovedal, da bo v naslednjem tednu prednost namenil četrtfinalu Lige prvakov, ne pa sobotnemu derbiju, ki bi njegovemu moštvu že dokončno priskrbel naslov. Vsekakor je vrnitev Cityjevih asov po reprezentančnem odobmu izgledala kot “hvala bogu lahko spet igramo fuzbal, ki si ga res želimo”. Zanimivo je bilo vzdušje v Evertonovi domačiji. Do odmora je bilo tam prensetljivo tiho. To pa zato, ker je večina gladalcev tekmo spremljala praktično z odprtimi usti in debelimi pogledi. Fernandinho, na primer, je v prvem delu srečanja zabeležil več podaj kot vsi igralci Evertona skupaj. Odlična iztočnica za gradnjo novih teorij.

“Točke pospravljene po grdih zmagah so na koncu najbolj dragocene”, je potrdil praktik Jürgen Klopp po obračunu na Selhurst Parku. Crystal Palace se je branil hrabro in pošteno. Liverpool je igral zelo pod svojim nivojem. Zato pa je Virgil Van Dijk na začetku drugega polčasa (potem ko sta se kot paznika Palaceove špice zamnjala z Joelom Matipom) uspel enkrat res pošteno kresniti Christiana Bentekeja. Belgijec je v naslednjih petih minutah najprej Van Dijka nazaj in je zato prejel rumeni karton, sledila pa sta dva njegove zgrešena zicerja. Fino, kaj? Teorij je spet več, toda te pogojno posluša Man of the Match, medtem ko se Bastard of the Match zanje pač ne zmeni.

Man of the Match pa tudi Bastard of the Match je na odločilni tekmi za West Ham postal Marko Arnautović. Njegova zadetka sta skupaj s prvim Joāoa Maria sta spremenila vse. Navijači so bili srečni, lastniki varni, prihodnost kluba pa je teoretično-sleš-praktično ostaja premierligaška. Arnautović je po doseženem prvem golu z gesto, ki simbolizira westhamovska dva kladiva iz grba in hkrati zaporništvo, na daljavo zabrusil Marku Hughesu, ki ga lani kot manager Stoke Cityja ni pustil prestopiti k Londončanom. Hughes je po tekmi diplomatsko pripomnil, da je bil Arnautović v soboto odličen tako kot je bil odličen vedno, ko je igral zanj.
Božjastno slab ostaja Southampton. Težko se bo izmazal.
Moj video raport s tekme West Ham-Southampton si lahko pogledate na – tej povezavi.

Bournemouth je izmaknil piko Watfordu, pa čeprav ni kazalo, da mu jo bo. V zadnjih minutah je zadel veteran Jermain Defoe in to v svojem slogu, hkrati tudi v slogu Ibre – pa ne teh dveh njegovih zadnjih hollywoodskih. Bournemouth je v tekmah, na katerih je rezultatsko zaostajal v tej sezoni rešil že neverjetnih 17 točk, kar je največ med vsemi v ligi.

Spet je bil odličen Newcastle, ki si je proti neposrednemu tekmecu za obstanek Huddersfiledu priigral kup priložnosti, zato je bilo zelo prav, da je tekmo dobil, pa čeprav le z 1:0. Igralec tekme je bil spet Chelseajev posojenec Kenedy, medtem kot je svoje dodala tudi druga zimska okrepitev Newcastlea Martin Dúbravka. Slovak na treh domačih tekmah ni prejel gola. Manager Rafa Benitez je torej z najmanjšim vložkom (£19M) praktično že prikrmaril na odrešitveni breg. In ta dosežek ne bo spregledan.

Manchester United je proti Swanseaju imel lahko delo. Romelu Lukaku je zabil svoj 100-i gol v Premier ligi ter potrdil, da je skupaj z Jessjejem Lingardom edini, ki je v zadnjih dveh mesecih United gnal naprej. Tekma je bil precej dolgočasna. Kot član Unitedove trenerske falange je debitiral tudi Zuco Mourinho, Jožetov sin.

Brighton je pred Leicesterjevima zmagovalnima zadetkoma zapravil vrsto lepih priložnosti, med temi tudi 11-metrovko.

Burnley je pričakovano sesul moralno in vobče sesuti West Brom. Izjemen prvi gol je zabil Ashley Barnes. West Brom je na praznični ponedeljek napodil trenerja Alana Pardewa.

Tudi Arsenal je v nedeljo igral zelo slabo, a je na koncu vseeno pospešil in Stoke City premagal s praktično pretirano visokih 3:0.

Izidi minulega kroga so Premier ligo uvrstili v red petih drugih najmočnejših evropskih, kjer je položaj podoben. Zelo redko ena sezona ponudi tako sinhrone razplete, in to že na prvi aprilski dan.

33.krog bo vključeval tako liverpoolski kot manchesterski derbi, za nameček pa še dva vzajemno panično-rešitvena, ob tem da se vsaj še na štirih drugih – teoretično walda – pričakujeja presenečenja.